wtorek, 17 stycznia 2012

Jane Austen - Rozważna i Romantyczna

Autor: Jane Austen
Tytuł: Rozważna i Romantyczna
Wydawnictwo: Proszyński i S-ka
Opis książki: Rozważna i romantyczna to historia pełnej wdzięku i zdrowego rozsądku Elinor oraz uczuciowej i impulsywnej Marianne, która przez zamiłowanie do przygód nieomal ściąga na siebie hańbę i nieszczęście. Przedstawiając tak kontrastowo bohaterki, autorka ujawnia niepospolity zmysł komizmu i po raz kolejny daje wyraz przekonaniu, iż najwyższą zasadą w życiu młodej panny winien być umiar.
Ocena: 5/6

Jane Austen jest jedną z moich ulubionych pisarek więc bardzo często sięgam po jej książki, lub po prostu wracam do tych które szczególnie utkwiły mi w pamięci. Jedną z nich jest właśnie „Rozważna i romantyczna” gdzie kontrast między dwoma głównymi bohaterkami przypomina mi mój mieszany charakter.

Tytułowymi bohaterkami są siostry – rozważna Eleonora i romantyczna Marianna. Akcja powieści zaczyna się, kiedy ojciec ich na łożu śmierci, prosi pierworodnego syna o hojną pomoc dla sióstr i macochy. Początkowo miał plan by podzielić się sprawiedliwie majątkiem z siostrami, jednak jego samolubna żona diametralnie zmieniła jego zamiary wprowadzając się wraz ze swoimi dziećmi do ich posiadłości. Pani Dashwood wraz z córkami musiała przenieść się do mniejszego domku, położonego w okolicach gdzie dziewczyny przeżywały różne miłosne perypetie i przygody, które były przedstawieniem dobrych i złych manier które królowały w XIX –wiecznej Anglii.

Kiedy Austen napisała tę książkę miała zaledwie dziewiętnaście lat, jednak wydała ją dopiero później pod pseudonimem  - The Lady. Powieść już wtedy przyjęto z wielkim uznaniem co ogólnie wcale mnie nie dziwi. Jest napisana nietuzinkowym językiem, rodem z tamtej epoki, lecz jest też bardzo przystępny. Łatwo przekazuje treść przez co każdy odnajduje się w historii.

Książka można by rzecz jest dla każdego, ponieważ różnorodność w bohaterach daje nam swobodę czytania książki na różne sposoby, w zależności od upodobania bohatera. Cała historia miłosna jest nakreślona jasno a i czytelnik jest do końca o niej poinformowany – nie jak w innej powieści, jest niejasność. Ja sama nie miałam typowej faworytki – obydwie dziewczyny miały cechy które lubiłam a i które mnie denerwowały, przez co zapałałam sympatią do obu, odnajdując w nich cząstkę samej siebie. Każda z przedstawionych kobiet, różni się od siebie nie tylko wiekiem, ale talentami, gustami, sposobem bycia, charakterem. Austen nie określa swoich bohaterek wprost wskazując: ta jest uczciwa, ta dobra, a ta obłudna. Charakteryzuje swoje postaci poprzez ich wypowiedzi, wybory, sposoby działania. Warto wspomnieć też o bohaterach drugoplanowych których Austen również dopracowała w najdrobniejszych detalach, dzięki czemu świat przedstawiony w książce jest nad wyraz realny.

Jedynym moim zastrzeżeniem jest zakończenie, które w ogóle do mnie nie przemawia. Ostatni rozdział jest szybki, żeby nie powiedzieć aż – prędkie wyjaśnienie kto z kim po co na co i dlaczego i … koniec. Jest to niedopracowany fragment, który może trochę zdenerwować bo bardzo odstaje od reszty.

Czy polecam? Zdecydowanie tak. Jeśli ktoś ma dość oklepanych schematów książkowych, jakie teraz u nas panują, z przyjemnością odda się lekturze na wysoką skalę i zagłębi się w świat między rozwagą a romantyzmem.

21 komentarzy:

 1. Ja nie czytałem, ale coraz bardziej chcę wrócić do klasyki :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam - JESZCZE - ale polecam perswazje - moja ukochana powieść pani Austen *_*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie czytałam, ale chętnie się skuszę:)

   Usuń
 3. Przeczytać przeczytam, choć pewnie nie w najbliższym czasie.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy przeczytam? Na pewno. Po raz kolejny zresztą:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam! <3 Nie mam nic więcej do dodania ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Do tej pory tylko film widziałam, ale na pewno przeczytam też książkę!

  OdpowiedzUsuń
 7. Film kiedyś oglądałam i podobał mi się, więc chętnie sięgnę i po książkę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Kiedyś z pewnością przeczytam;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Po "Pamiętnikach Jane Austen", mam ochotę na wszystkie powieści tej autorki, tę też na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jane Austen to jedna z moich ulubionych pisarek. Najbardziej lubię "Dumę i uprzedzenie" ale ta jest również świetna.

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam,bardzo mi się podobało;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Wstyd przyznać, ale z dzieł Austen czytałam tylko "Dumę i uprzedzenie". Koniecznie muszę sięgnąć po inne książki. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ostatnio przypominałam sobie film "Rozważna i Romantyczna". Książki jeszcze nie czytałam. Ale jest to mój priorytet na liście do przeczytania.
  Świetna recenzja.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 14. A ja się coś przekonać nie mogę xD

  OdpowiedzUsuń
 15. Ooo. Chyba muszę się za nią rozejrzeć. Historia ciekawa, a z chęcią zapoznam się z książką, odchodzącą od schematów. :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Klasyka. Czytałam dość dawno, ale nie dziwi mnie, że Ci się spodobała :-D Pewnie niedługo do niej wrócę.

  OdpowiedzUsuń
 17. Mam w planach przeczytać coś Austen :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Na pewno kiedyś przeczytam : )

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje wszystkim komentującym:):*