niedziela, 4 sierpnia 2013

Ilona Felicjańska - Cała prawda o... & Sherryl Woods - Skrawek nieba

Autor: Ilona Felicjańska, Aneta Pondo
Tytuł: Cała prawda o...
Wydawnictwo: Mira
Opis książki: Modelka, gwiazda pokazów pret-a-porter i haute couture na świecie: Calvin Klein, Pierre Cardin, Escada, Max Mara i w kraju: Teresa Rosati, Maciej Zień, Ewa Minge, Paprocki & Brzozowski, Łukasz Jemioł. Założycielka fundacji, matka, żona, celebrytka – w niezwykle szczerej rozmowie z Anetą Pondo. „Cała prawda o…” …o tym, jak dziewczyna z kompleksami i trudnym życiem rodzinnym z dnia na dzień zostaje Wicemiss Polski, a wkrótce najbardziej znaną polską modelką; …o tym, co czuje młoda dziewczyna, która wychowała się w domu krytym strzechą, gdy dostrzega ją świat.
Ocena: 5/6


Ilona Felicjańska jest mi znana tylko z portali plotkarskich, które swoją drogą co rusz wymyślają nowe skandale z wyżej wymienioną panią. Osobiście nie wgłębiałam się nigdy w jej życiorys, więc nie mogłam jednoznacznie stwierdzić czy jej osoba przypada mi o gustu czy nie. „Cała prawda o…” pozwoliła mi wkroczyć w jej prywatne życie i dowiedzieć się co się dzieje u niej kiedy gasną światła reflektorów.

Książka jest w pewien sposób autobiografią – wśród licznych wywiadów zebranych w jedną całość poznajemy od samych narodzić aż po dzień dzisiejszy świat Pani Felicjańskiej i wszystkie wydarzenia które miały miejsce na przestrzeni tychże lat. Z zakompleksionej dziewczyny z problematycznej rodziny, do Wicemiss Polski, znanej modelki aż do uzależnienia od alkoholu. Bez ubarwień i upiększeń Ilona opowiada o swoim dzieciństwie, trudnych relacjach w domu, ciężkim dojrzewaniu, świecie show biznesu i swoim alkoholowym problemie. Ze strony na stronę opadają kurtyny i widzimy, że nawet (a może tym bardziej) w prowizorycznie bajkowym życiu celebryty można zejść na samo dno. I to w zastraszającym tempie.

Nie spodziewałam się tak emocjonującej książki. Zazwyczaj stronię od biografii i wywiadów, ale tutaj dałam się pochłonąć całkowicie. Jestem bardzo zaskoczona, że tak szczerze gwiazda światowego formatu opowiada o swoim życiu prywatnym nie szczędząc w słowach i wydarzeniach. I automatycznie nasuwa mi się pytanie – jaki jest w tym cel? Możliwe, że sama doszukuję się drugiego dna, ale skoro pewne rozdziały zostały zamknięte – jak sama mówi, po co do nich wraca i ujawnia je dla szerokiego grona. Odpowiedzi są dwie – by zyskać rozgłos lub pokazać prawdę. Innych nie ma i nie będzie. Chociaż jestem krytyczna w stosunku do takich zachowań i praktycznie zawsze wybieram pierwszą opcję, to tutaj skłaniam się o dziwo ku tej drugiej. Nie wiem czy to przez pryzmat sympatii jaką wzbudziła we mnie współautorka tej książki czy może prawdziwie ukazane szare życie tak naprawę zwykłej kobiety, która potrafiła wykorzystać szansę od losu na sukces, ale mogę powiedzieć że tutaj chęci zarobienia pieniędzy na własnym życiu nie widzę.

Cała prawda o…” to lektura wolna od kłamstwa i koloryzowania. Aneta Pondo pisząc lekko i z dokładnością notując każde słowo Ilony spisała się na medal. Pozwoliła prawdzie wyjść z ukrycia, a na dodatek lepiej poznać piękną kobietę jaką jest Felicjańska. Prosty styl, dosadne słowa – co chcieć więcej. Do tego bogate wnętrze książki, zdobione masą zdjęć z prywatnego albumu modelki i bezbłędny druk. Polecam każdemu, kto tak jak ja chce poznać prozę życia codziennego która niezależnie – czy jesteś światowego formatu celebrytą, czy zwykłą panią domu – może zaskoczyć każdego. I to niekoniecznie pozytywnie. Polecam.


****************************************
Autor: Sherryl Woods
Tytuł: Skrawek nieba
Wydawnictwo: Mira

Opis książki: Dana Sue i Ronnie byli parą od szkoły średniej, potem przez wiele lat uchodzili za wzorowe małżeństwo. Aż do zdrady Ronniego, której Dana Sue nie umie wybaczyć. Po rozwodzie skupia się na pracy i wychowaniu nastoletniej córki Annie. Szybko odnosi finansowy sukces, jej restauracja zyskuje sławę. Jednak kłopoty ze zbuntowaną córką zaczynają ją przerastać. Jest tak zdesperowana, że zapomina o dumie i prosi o pomoc byłego męża.
Ocena: 5/6 
Zaraz po biografii zasiadłam do prozy w jakiej najczęściej się odnajduję. Obyczajowa lektura o wdzięcznym tytule „Skrawek nieba” autorstwa Sherryl Woods zabrał mnie w całkiem inne wymiary ludzkiego i jakże przewrotnego życia.

Głównymi bohaterami powieści jest zwykła rodzina jakich pełno teraz na świecie. Sue i Ronnie są ze sobą już od szkoły średniej. Duży staż bycia razem, a później wieloletnie małżeństwo zaowocowało dzieckiem – córką Annie. Wraz z upływem czasu wzorowe małżeństwo za którego każdy chciał brać przykład rozpada się – Ronnie dopuszcza się zdrady. Zraniona kobieta postanawia odejść, zabiera Ann i skupie się na karierze zawodowej i wychowaniu nastolatki. Jednak nie jest to takie proste. Kiedy restauracja otwarta przez Sue odnosi liczne sukcesy jej więzi z córką stają się słabsze, można by rzec niewidoczne. Zrozpaczona i zdesperowana chwyta się ostatniej deski ratunku w postaci jej byłego męża. Co z tego wyniknie?

Seria „Słodkie Magnolie” w której skład wchodzi właśnie „Skrawek nieba” to opowieść o losach trzech przyjaciółek, które pomimo niepozornego wyglądu walczą o swoje szczęście. Niestety pierwszej części nie czytałam, ale zamierzam to nadrobić. Bardzo dobrze wpasował się w moje gusta styl pisarski Sherryl. Lekko, sprawnie i bardzo przyjemnie czyta się jej prozę. Zdobyte doświadczenie autorskie odbija się pięknie na każdej stronie książki. Dobrze nakreślona fabuła – z pomysłem i wyobraźnią, pozwala czytelnikowi znaleźć się wśród różnorodnych bohaterów i wraz z nimi przeżywać ich wzloty i upadki.

Naprawdę mi się podobało. Książka jest idealna na letnie i ciepłe wieczory, gdy z kubkiem chłodnej lemoniady siada się i oddaje ulubionemu zajęciu, jakim jest czytanie. Nie żałuję, że dałam się skusić na „Skrawek nieba” a wręcz przeciwnie – już powoli szukam części pierwszej i wnioskuję, że na tym się nie skończy. Jak wnioskuję Pani Wood szykuje kolejną część w tej serii, z czego jestem niezmiernie zadowolona bo jej wyćwiczone pióro robi na mnie pozytywne wrażenie.

Książki przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Mira za co serdecznie dziękuję.

11 komentarzy:

 1. Obie książki wydają się nadzwyczaj interesujące. Szczególnie pierwsza pozycja mnie ciekawi tym bardziej, że miałam okazje poznać thriller erotyczny napisany przez panią Ilonę, który mi się nawet podobał.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwsza książka nie jest dla mnie, aczkolwiek druga już mi się bardzo podoba. Z chęcią przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba jednak nie dla mnie, więc sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem zaintrygowana! Obie książki wydają się być świetne. Jeżeli mi się uda, chętnie je przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo mnie zainteresowałaś pierwszą pozycją :) Przeczytam jak tylko gdzieś się na nią natknę :)

  www.miedzy-stronnicami.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam wywiad rzekę z Iloną Felicjańską. Książka ta ukazała trochę inną twarz modelki i całego świata show-businessu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Co do pierwszej książki, Ilonę Felicjańską znałam, tak jak Ty, jedynie z portalów plotkarskich i nigdy nie interesowała mnie za bardzo jej osoba. Ale zawsze sobie cenię, kiedy gwiazdy otwierają serducha i potrafią szczerze opowiedzieć o swoim życiu, nie zawsze przecież usłanym różami. Biografowie często szukają w życiu gwiazdy jedynie skandali i czegoś, czym można przyciągnąć czytelnika. Jednak kiedy gwiazda pisze o sobie sama, jest w tym najczęściej bardzo dużo prawdy.
  Niestety, druga książka niespecjalnie mnie zainteresowała. Tego typu powieści obyczajowe czytałam na początku mojej przygody z książkami. Dziś - jedynie mnie nudzą.

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 8. Czuję, że to nie dla mnie :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie ciekawi mnie biografia Ilony Felicjańskiej, za to ta druga książka jak najbardziej

  OdpowiedzUsuń
 10. Książkę Felicjańskiej bym przeczytała, choć nie uważam jej za jakąś arcyinteresującą celebrytkę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Druga tytuł zapowiada się obiecująco.;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje wszystkim komentującym:):*