niedziela, 25 marca 2012

Michelle Zink - Proroctwo sióstr

Autor: Michelle Zink
Tytuł: Proroctwo sióstr
Wydawnictwo: Telbit
Opis książki: "Otwieram książkę [...] i odczytuję treść proroctwa, starając się dostrzec sens w jego bezsensie. Gdy czytam o siostrach, po plecach przebiega mi zimny dreszcz. [...] Jak mam zrozumieć i wypełnić swoją funkcję Strażniczki? Jak mogę przeciwstawić się Alice, która jest Bramą?"

Szesnastoletnie bliźniaczki Lia i Alice nie wiedzą, komu mogą zaufać. Wiedzą jedynie, że nie mogą ufać sobie wzajemnie.
Ocena: 5,5/6 


Sama z siebie raczej nie sięgnęłabym po ową książkę - ot następne czytadło robione na jedno kopyto jakich teraz pełno. Jednak im więcej czytałam recenzji, tym bardziej byłam przekonana, że jest to jednak coś wartościowego, na co warto rzucić okiem. Więc kiedy tylko nadarzyła się okazja poprosiłam wydawnictwo o dwie pierwsze części. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że spędziłam bardzo, ale to bardzo miło czas z "Proroctwem sióstr".

Akcja powieści rozpoczyna się pogrzebem Henrego, ojca Alice i Lia. Druga z sióstr to główna bohaterka i narratorka w całej książce. Zaraz po ceremonii wysłuchują przepowiedni, która dotyczy ich życia i jaką rolę ona w nich odegra. Nie jest to jednak prosta sprawa, gdyż właśnie w ich rękach będzie leżał los i przyszłość całego świata. Dziewczyny postanawiają rozwikłać dalszą część zagadkowej przepowiedni, wiedząc że nie mogą ufać sobie wzajemnie. Prawda jaką odkryją nie tylko zadziwi je, ale i wszystkich czytelników...

Główną i najbardziej ważną zaletą książki jest fakt, że nie sposób się od niej oderwać. Zink pisze z tak wielkim przekonaniem i zaangażowaniem, że ciężko nam wrócić do rzeczywistości ze świata który kreuje nam autorka. Widać pasję i zamiłowanie, a to zawsze pozytywnie wpływa na jakość książki. Wartka akcja która towarzyszy nam już od pierwszych stron książki wciąga, a fabuła jasno i klarownie przedstawiona pcha nas do coraz to nowego rozdziału.

Bohaterki - tak zróżnicowane, tak odmienne a jednak to siostry. Miło jest czytać o dwóch różnych światach, bo zawsze ktoś się w którymś odnajdzie. Ja sama muszę przyznać, że mam cechy i jednej i drugiej dziewczyny. Lia nieco egoistyczna ale i zawzięta, potrafiła rzucić swoje plany i podążać za proroctwem czasami na ślepo, kiedy Alice skrupulatnie rozwiązywała zagadki kierując się zdrowym rozsądkiem. Jednak nie można mieć tutaj pewności do którejkolwiek z bohaterek, gdyż wydarzenia jakie mają miejsce w książce zmieniają się jak w kalejdoskopie, przez co i bohaterki patrzą inaczej.

Język - prosty, styl - lekki, to kolejne atuty książki. Czasami nieco naiwny styl narracji pierwszoosobowej przypomina pamiętnik, to jednak ma to swój cel - wprowadzenie czytelnika w błąd. W końcu zagadki to konik w tej lekturze. Fabuła nakreślona z pomysłem, intrygujące zagadki jak i sami bohaterowie są idealnym zwieńczeniem świetnej książki.

Dodatkowo jasna i czytelna czcionka, pięknie wydana książka w ślicznej obwolucie cieszy oko i zachęca do sięgnięcia i przeczytania. Oprócz tego zdobienia na dolnych stronach i rozdziałach punktują na całego.

"Proroctwo Sióstr" to pierwsza część trylogii, świetnej trylogii. Jestem w trakcie czytania części drugiej i mówię wam - zdecydowanie polecam. Wartka akcja, niecodzienna fabuła i rewelacyjni bohaterowie - to wszystko można znaleźć właśnie tutaj. Idealna dla fanów walki dobra ze złem, miłości i nienawiści a także zagadek i pięknych opisów przestrzeni.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Telbit za co serdecznie dziękuje.

16 komentarzy:

 1. Uhh... a nie chciałabyś przypadkiem się pozbyć tej książki? *-* Nigdzie nie mogę jej złapać ;/
  Jeśli tak dobra jak piszesz, to po prostu MUSZĘ przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Już od dawna planuję zakupić sobie tę książkę. Zauważyłam nawet, że mają dwie okładki. Muszę ją mieć, ale niestety tak szybko jej nie dorwę, choć bardzo bym chciała. :|

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie skończyłam czytać i mi też bardzo się podobało.;D

  OdpowiedzUsuń
 4. O, a zastanawiałam się, czy warto po tę książkę sięgać - teraz mnie swoją opinią całkowicie zaintrygowałaś! :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo chętnie poznam całą trylogię, bo sądząc bo twojej recenzji widzę, że zapowiada się naprawdę ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Warto zapamiętać ten tytuł, w końcu dobre książki (trylogie) to skarb :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Te proroctwo zbytnio mnie nie ciągnie, ale może to być ciekawe. Niestety, Telbit odmówił na mojego maila i nie jestem ich recenzentem, a mają ciekawe pozycje m.in. trylogię "Orzeł
  ". Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Muszę ją gdzieś dorwać :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam i podobało mi się, ale nie na tyle, by sięgnąć po część drugą :)

  OdpowiedzUsuń
 10. To chyba coś dla mnie;) Chętnie przeczytam;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Przed Twoją recenzją nie słyszałam o tej książce, a co dopiero serii, ale czuję się zachęcona ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam tą serię i ze zniecierpliwieniem czekam na tom trzeci. Zapewne będzie tak genialny jak dwa poprzednie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Stoi na półce, a ja jakoś nie mogę się zebrać...

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie wiedziałam, że to seria! Co prawda o pierwszym tomie słyszałam, ale żeby trylogia? W każdym razie bardzo chętnie się z "Proroctwem sióstr" zapoznam.

  OdpowiedzUsuń
 15. Kolejna książka, która dołącza do listy na ten rok :) Zagadki to coś co uwielbiam :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Coraz więcej książek dołącza do moich pozycji obowiązkowych, ta również ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje wszystkim komentującym:):*