czwartek, 19 kwietnia 2012

Anna Czelej - Praktyczne gotowanie według pięciu przemian


Autor: Anna Czelej
Tytuł: Praktyczne gotowanie według pięciu przemian
Wydawnictwo: Studio Astropsychologii
Opis książki: Rewolucja w gotowaniu. Możesz jeść to co zwykle i poprawić swoje zdrowie. Teraz to naprawdę możliwe - wystarczy, że zmienisz sposób przygotowywania posiłków. Już dziś zacznij gotować według Pięciu Przemian. To prosta metoda oparta na chińskiej filozofii. Dzięki niej, Twoja kuchnia będzie zdrowa, Ty osiągniesz harmonię z otoczeniem, a Twój organizm będzie wolny od wszelkich chorób, dolegliwości fizycznych, emocjonalnych i psychicznych. Pomimo wielu przepisów to nie jest książka kucharska. Pomimo propagowania zdrowego odżywiania, to nie jest książka z kolejną dietą...To książka dzięki której poznasz bardzo przystępny sposób gotowania, który na zawsze uzdrowi Twoją kuchnię i życie.
Ocena: 4/6

Szczerze powiem, do tego typu książek jest zazwyczaj nastawiona sceptycznie - każda wydaje mi się napisana na jedno kopyto i nic nie wnosi do mojej kuchni, a tym bardziej do mojego życia. Za namową kolegi, dałam jednak jej szansę - i nie żałuję. Gotowanie według Pięciu przemian to interesujący poradnik jak w niewielkich krokach zmienić swoje złe nawyki.

Jak czytamy: "Nie jest to książka kucharska" i tutaj się zgodzę. Osoby które będą zawzięcie poszukiwać masy przepisów bardzo się rozczarują - cała uwaga skupia się na filozofii chińskiej. Z książki dowiadujemy się jak czytać chińskie znaki, rozpoznawać dane symbole i odnieść je do naszej kuchni. Nie ma diet, opisów potraw tylko schemat jak przygotowywać je w specyficzny sposób znany w Chinach - zgodnie z obiegiem energii w przyrodzie na przykład. Ogromną zaletą książki, która ratuje ją od kiepskiej oceny - bo jednak, sama filozofia jest cóż...nuda i mało interesująca, i niewiele ma się do samego gotowania AŻ nadto, jest załącznik w formie tabeli czy raczej planszy produktów wg Pięciu Przemian, która ma pomóc nam w nauce takiego gotowania.

Ogólnie poradnik napisany jest prostym i łatwym językiem. Autorka stara się przekazać nam całą swoją wiedzę i wprowadzić na dobra drogę, albo zdrową drogę życia. W pewien sposób inspiruje i zasiewa w nas ziarnko intrygi, by wypróbować dane potrawy. Sama filozofia, jak już wcześniej mówiłam - ciutkę nudna, i trochę za dużo jej. Ale spokojnie da się z miłym nastawieniem przejść przez ową książkę.

Pięknie wydana i oprawiona, z czytelną czcionką i widocznymi rozdziałami a do tego ilustracje bardzo pozytywnie wpływają na odbiór książki. Ja osobiście, nie zostałam powalona na kolana, jednak mój kolega owszem - wszystko zależy od gustu. Jeśli lubicie wyzwania, nowe doświadczenia i gotowanie - ta książka jest idealna dla was. Osoby które interesują się kulturą Chińską również znajdą w niej coś dla siebie.

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Studio Astropsychologii za co serdecznie dziękuję.

10 komentarzy:

 1. Ciekawe pomysł na książkę :) Zwykle takich nie czytuję, ale wiem komu ją polecę ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Hmm... Książka może być pomocna :) Podejrzewam, że jak się na nią natknę to wezmę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Całkowicie nie dla mnie. nie lubię tego typu książek.

  OdpowiedzUsuń
 4. A mnie całkowicie nie zainteresowała, zupełnie jak w przypadku Ani. Ten typ książek mnie odstrasza, ale cóż, może innym się spodoba? :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie lubię tego typu książek, ale ta brzmi ... smakowicie :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Trochę żałuje, że nie mam tutaj jakiś przykładowych, prostych przepisów, ale tak ogólnie książka wydaje się interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 7. Właśnie się zastanawialam czy ją zamówić bo mnie trochę to interesuje :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Brzmi naprawdę interesująco. Co prawda, to nie moje klimaty, ale znam osoby, którym książka by się spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Przyznam, że nie za bardzo lubię gotować - jeść już bardziej. Nie dla mnie w każdym razie jest ta pozycja. :D
  pergamin.blox.pl

  OdpowiedzUsuń
 10. Nietypowa tematyka a recenzja kusząca:)). Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje wszystkim komentującym:):*