czwartek, 5 kwietnia 2012

Jana Oliver - Córka Łowcy Demonów

Autor: Jana Oliver
Tytuł: Córka Łowcy Demonów 
Wydawnictwo: Replika
Opis książki: Rok 2018. Społeczeństwo jeszcze nigdy nie było tak skłócone. W chaosie upadającej cywilizacji na żer wyruszają demony, które pragną przejąć władzę nad światem. Stawić im czoła mogą jedynie specjalnie przeszkoleni łowcy...

Riley zawsze marzyła, by tak jak ojciec - legendarny Paul Blackthorne - zostać łowcą demonów. I właśnie ma na to szansę, bo teraz, kiedy Gildia potrzebuje wszystkich, nawet pomoc siedemnastoletniej dziewczyny staje się niezbędna. Riley rozpoczyna pełną niebezpieczeństw rozgrywkę ze złem i tymi, którzy tylko czekają na jej pomyłkę. Musi też zmierzyć się z potęgą rodzącego się uczucia.
Ocena: 5,5/6


Na premierę tej książki czekałam z wielką niecierpliwością i pokładałam w niej ogromne nadzieje. I niestety często zdarza się tak, że kiedy czegoś wyczekuję, dostaję rozczarowanie na wysokim poziomie. Jednak nie tutaj - cała książka zachwyciła mnie bezpowrotnie, a czas spędzony z nią uważam za jak najbardziej pozytywnie spożytkowany.

Główną bohaterką jest siedemnastoletnia Riley Blackthorne, pół sierota, córka słynnego łowcy demonów Paula. Jest rok 2018, a cała cywilizacja skłócona i na wymarciu. Na domiar złego pojawiają się groźne dla ludzi demony, które chcą zawładnąć światem. Przybierają różne postaci i sieją spustoszenie, dlatego właśnie istnieje Gildia - organizacja która szkoli łowców demonów i do której należy własnie Riley. Jako nowicjuszka dostaje proste zadania, jednak sielanka trwa do czasu, gdy na horyzoncie pojawia się przystojniak serce dziewczyny dostaje palpitacji a sama Riley traci głowę, co przyniesie jej nie lada problemy.

Powieści o demonach i ich łowcach jest stosunkowo mało ( jeśli już sie owe pojawiają to z tym samym schematem: miłość zwykłej dziewczyny do wysłannika piekieł), przez co chylę czoła dla autorki, że podjęła ryzyko napisania czegoś innego. Książka zieje oryginalnością i pasją z jaką została napisana. Narracja trzecioosobowa, mimo iż jest przeze mnie najmniej lubiona, tutaj staje się atutem bo możemy poznać punkt widzenia z różnych stron.

Od samego początku zostałam pochłonięta przez świat opisany przez Jane. Sposób w jaki wykreowała bohaterów, realia w jakich ich przedstawiła jest niemal namacalny. Umiejętność posługiwania się współczesnym językiem z dozą ironii i wielkiego humoru, stworzyła książkę intrygującą i łatwą do przyswojenia. Można by rzec, że nawet wiarygodną - ludzie żyjący w chaosie, balansujący na granicy szaleństwa, starający się za wszelką cenę przeżyć w świecie gdzie grasują żądne porażki demony, chcące zawładnąć nad światem, przypomina nam tak jakby dzień Sądu Ostatecznego - przynajmniej w moim odczuciu.

Bohaterowie nakreśleni do perfekcji, jednak nie przerysowani. Widać, ze autorka najwięcej jednak czasu poświęciła postaci Riley - jest najbardziej dopieszczona i rozbudowana. I przez to właśnie nie można jej nie lubić. Ma marzenia, które są dla niej priorytetem i stara się je spełniać, nie daje się zamknąć w klatce, a co najważniejsze jest waleczna i sama potrafi o siebie zadbać. Cięte riposty to jej specjalność, przez co książka jest pełna humoru. Jest to dziewczyna z bogatą osobowością, z którą chciałoby się zaprzyjaźnić.

Autorka pisze prostym i lekkim językiem, jasno nakreśla fabułę oraz daje nowy wymiar książkom o demonach, przez co czyta się: łatwo, szybko i bardzo przyjemnie, a do tego z wielkim podziwem i zainteresowaniem. Oprócz tego muszę wspomnieć o niesamowicie pięknej oprawie graficznej - cudowna okładka ze skrzydełkami, czytelna czcionka i druk bez żadnego błędu, z pewnością wpływają na jakość czytania.

Mnie osobiście wciągnęła "Córka Łowcy Demonów" już od pierwszej strony. Powieść na pewno spodoba się fanom fantasy, dobrej akcji i oryginalności. Polecam też osobom, którym znudziły już się wilkołaki i wampiry - dobra odskocznia od tego co oklepane. Dynamika historii nie da wam odetchnąć, a sama Riley zabierze was w podróż pełną mrocznych i niebezpiecznych demonów, gdzie tylko wiara we własne siły i spryt może uratować przed śmiercią.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Replika za co serdecznie dziękuje.

15 komentarzy:

 1. To już kolejna recenzja chwaląca tę książkę, a ja ostatnio zrezygnowałam z jej kupna. Masakra... :P Teraz wiem, że źle zrobiłam...

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze w tym tygodniu się za nią biorę ;) Ciekawe czy i mi się spodoba ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja również planuję się zabrać za tą książkę już wkrótce. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Raczej mnie do tej książki nie ciągnie, aje recenzja super!

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam i bardzo mi się podobała, nie mogę się doczekać premiery drugiej części :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka już za mną i bardzo pozytywnie ją wspominam. Ciekawa lektura.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja właśnie zaczęłam czytać :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Po Twojej recenzji z pewnością sięgnę po tą książkę;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie jestem fanem literatury fantasy, więc sobie odpuszczę. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Raczej nie przeczytam, mam tymczasową przerwę od demonów i im podobnych ;) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie słyszałam o tej książce, ale skoro pochłania czytelnika do reszty, to coś czuję, że niebawem bliżej się z nią zapoznam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Recenzja nastraja na przeczytanie, więc wybiorę się kiedyś po nią do księgarni ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Od czasu do czasu mam ochotę na taką właśnie książkę. Będę o niej pamiętać.

  OdpowiedzUsuń
 14. Słyszałam co nieco o tej książce. Dużym jej plusem jest brak wampirów i wilkołaków. Myślę, że się skuszę na przeczytanie, gdy będę miała chwilę czasu :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje wszystkim komentującym:):*