sobota, 21 kwietnia 2012

Monika Kasprzak - uważaj o czym marzysz, Małgorzata Czuma - człowiek na tronie oraz Agata Bleja - Magiczna Polska

Autor: Monika Kasprzak
Tytuł: Uważaj o czym marzysz
Wydawnictwo: Albatros
Opis książki: Trzy różne kobiety i trzy różne historie. Na kartkach książek podglądamy miłosne perypetie Izy, Julii i Marty, zaprzyjaźnionych dojrzałych prawie czterdziestolatek.
Ocena: 5/6


Kiedy dostałam propozycję zrecenzowania trzech ebooków od wydawnictwa Albatros, pomyślałam: "No nie, nie ma opcji żebym przez to przebrnęła." Osobiście nie czuję przysłowiowej magii czytania przy książkach elektronicznych - ciężko mi się wczuć w to co czytam. Jednakże, książki które otrzymałam o dziwo wciągnęły mnie bez reszty. Każda z trzech różnych gatunków na swój sposób mnie oczarowała. Przedstawiam wam poniżej moje przemyślenia co do nich.

Pierwszy ebook za który się zabrałam to "Uważaj o czym marzysz" Moniki Kasprzak - i powiem wam, to był strzał w dziesiątkę. Świat przedstawiony w niej pochłonął mnie tak, że nim się spostrzegłam był już koniec. Ale po kolei. Cała książka opowiada historię trzech prawie czterdziestoletnich kobiet - Izy ( wzorowej żony i matki dwuletniej dziewczynki, która spotyka na swojej drodze życia mężczyznę idealnego, wolnego, bogatego i po uszy w niej zakochanego; Julii - z przykrą przeszłością jednak z piękną przyszłością u boku Tomka; oraz Marty - która odkrywa zdradę męża i zostaje sama z dziećmi. Jak potoczą się losy naszych bohaterek? Tego dowiecie się czytając.

Całość podzielona jest na 5 części - zima, wiosna, lato, jesień i ponownie zima, oraz na krótkie rozdziały których łącznie jest 22. Książka napisana jest łatwym i prostym językiem, w którym nie sposób się pogubić. Podobnie jest z nakreśleniem fabuły i wątków głównych - nawet po większej przerwie w czytaniu będziemy wiedzieli o co chodzi, a i wrócenie do danych rozdziałów nie będzie trudne. "Uważaj o czym marzysz" porusza bardzo ciekawy, ważny i na czasie temat jakim jest rozwód i emocje jakie mu towarzyszą. Od pierwszego rozdziału książka wciąga i budzi w nas ogromną ciekawość, jak to dalej się potoczy. Harmonia w jakiej jest napisana, daje nam czas do namysłu dlaczego dzieje się tak, a nie inaczej. Szybko związujemy się z głównymi bohaterkami i w każdej z nich - pomimo różniącego wieku, odnajdujemy cząstkę siebie.
Osobiście polecam każdemu - niech was nie odstraszy forma ebooka. Wszystko czyta się tak łatwo, szybko i przyjemnie, że nawet nie zwracamy uwagi na niedogodności komputerowe.


****************************************


Autor: Małgorzata Czyma
Tytuł: Człowiek na tronie.Historia nie musi być nudna.
Wydawnictwo: Albatros
Opis książki: Czy odgadniecie Państwo kto ukrywa się za tymi oto opisami? Kochał Wilno i ukraińskie pieśni. Biegle mówił po włosku, kolekcjonował księgi (chociaż rzadko je czytał) i uważał się za człowieka cierpliwego, podczas gdy złośliwi nazywali go „królem dojutrkiem”. Jego przyjście na świat uświetniły bale i fajerwerki.
Był szczupły i niewysoki. Miał ciemne oczy, kształtny nos i kręcone włosy. Nosił wąsy i krótką brodę we włoskim stylu.
Do jego przodków należeli Litwini, Rusini, Niemcy, Włosi, Hiszpanie i Francuzi.
Ocena: 3/6


Następny ebook za który to "Człowiek na tronie. Historia nie musi być nudna" - no i niestety, jednak była. Ja, jako osoba która nie za bardzo darzy historię sympatią, wynudziłam się jak mops i z ledwością przebrnęłam przez tę lekturę. Jednak, miłośnicy historii będą zachwyceni - książka zawiera masę ciekawych i przydatnych informacji, dzięki którym nie raz błyśniecie na lekcji w szkole.

Ebook składa się z 20 rozdziałów,a w nich zostały opisane najbardziej znane postacie władców - mniejszych i większych, skandalistów jak i dystyngowanych arystokratów. Małgorzata Czuma zapoznaje nas z historią takich władców jak: Juliusz Cezar, Ludwik XIV, Franciszek Józef I czy Katarzyna II Wielka. Przydatne opisy, fakty jak i informacje nie muszą nudzić jak pisze na okładce, a jednak mnie znudziły. Ciągle powtarzam sobie jednak, że jest to tylko kwestia gustu - innych książka może oczarować. Fakt, faktem treść którą czytamy łatwo wchodzi nam w pamięć i co niektóre rzeczy zostają nam w głowie, to reszta jest po prostu stekiem pisania o tym, o czym nas w większości uczą na lekcjach historii. Plusem ratującym lekturę od najniższej oceny, są śmieszne historie które umiejętnie wplecione przez autorkę dodają książce lekkości i świeżości.

Osobiście mam mieszane odczucia co do owego ebooka. Czytało się niekiedy szybko, niekiedy opornie - w zależności na jaki rozdział trafiłam. Łatwy język i staranne przekazywanie informacji na pewno wpływa na jakość odbioru, jednak ktoś kto nie cierpi "szkolnego czytanio-nauczania" nie będzie usatysfakcjonowany, a tym bardziej nie dobrnie do końca.


********************************************

Autor: Agata Bleja
Tytuł: Magiczna Polska.
Wydawnictwo: Albatros
Opis książki: Zbiór reportaży ze spotkań z ciekawymi ludźmi, których pasjonuje: reinkarnacja, jasnowidzenie, bioterapia, szamani, hipnoza duchy, los. Dziennikarka prowadzi "śledztwo" w sprawie prawdziwości ich tez. Sprawdza na sobie działanie hipnozy, bioterapii... Bardzo ciekawa, napisana ze swadą i znawstwem poruszanych tematów książka.
Ocena: 5/6


Po miłosnych podbojach i historycznych przygodach z ogromną obawą i rezerwą podeszłam do trzeciego ebooka jakiego dostałam. a jednak niepotrzebnie. Tak jak w przypadku pierwszego, tak i tutaj czas spędziłam bardzo miło, a niedogodność mobilna była najmniej ważna jak i prawie niewidoczna.

Cała książka to jeden wielki zbór ciekawych reportaży, a jednak budzących wiele kontrowersji jeśli chodzi o tematykę. Agata Bleja postanowiła sprawdzić na własnej skórze, jak to jest z duchami, hipnozą czy reinkarnacją. W tym celu przemierzała kraj by spotkać się z ludźmi, którzy mają o tym wszystkim jakieś pojęcie. Po każdym świetnym reportażu, możemy przeczytać komentarz autorki do treści o której w tej chwili mowa. Sprawdźcie sami, czy zgodzilibyście się z Agatą i jej poglądami.

Książka w jednym zdaniu - szybka, łatwa i przyjemna. Umila czas w nudne dni, kiedy to nie ma co ze sobą zrobić, a komputer bądź laptop ciągną magnetyczną siła do siebie. Tak wiec, zasiądźcie i zagłębcie się w tajniki o których wiemy tak wiele, a za razem tak mało. Tytuł książki potrafi zmylić - ja osobiście byłam przekonana, że jest to opowieść o polskich miastach i szlakach turystycznych do których warto się wybrać. Moje zaskoczenie było jak najbardziej pozytywne. O samej tytułowej magii, nie dowiemy się wiele bo, cóż - niewiele tam jej jest. Za to w 12 rozdziałach dowiemy się wszystkiego o dziwnych zjawiskach jakie nas dotykają, a których nie da się wyjaśnić w żaden racjonalny sposób.

Lekkość z jaką pisze Agata jest godna pochwały - trafia do czytelnika i zasiewa w nim ziarenko ciekawości, które wraz z następną stroną rośnie do tego stopnia, że nim się obejrzymy skończymy ebooka i będziemy bogatsi w nową wiedzę, która sama w sobie jest ciekawa i pozwala nam oderwać się od rzeczywistości i pogłębić w zadumie, jak to jest w życiu. Polecam każdemu, dosłownie każdemu. Polska autorka pisząca o takich tematach i to jeszcze z wielkim zaangażowaniem i przekonaniem to naprawdę rzadkość.


Za możliwość przeczytania ebooków dziękuje wydawnictwu Albatros - dzięki niemu jestem w większym stopniu przekonana do formy elektronicznej.

13 komentarzy:

 1. Hmm... Recenzje jak zawsze interesujące:))

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdyby te książki były w wersji papierowej, na pewno bym po nie sięgnęła (zwłaszcza po pierwszą i trzecią pozycję), ale jakoś nie ciągnie mnie do ebooków...

  OdpowiedzUsuń
 3. Czasem warto się przemóc, ebooki nie takie straszne ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uważaj o czym marzysz mogłaby mnie wciągnąć... ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba najbardziej interesuje mnie pierwsza książka, ma taki niecodzienny tytuł...

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja chyba jednak nie przekonam się do ebooków. Wolę tradycyjny papier.

  OdpowiedzUsuń
 7. Kiedyś trzeba się wziąć za e-booki, może przy okazji "Magicznej Polski"? :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie słyszałam o tej książce, może kiedyś przeczytam.:D A co do ebooków, to kiedyś czytałam, ale teraz już mam ich dość.:D

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie słyszłam ale mam ochotę przeczytać. ;)

  Pozdrawiam i zapraszam w wolnej chwili,
  Panna Nikt

  OdpowiedzUsuń
 10. na Uważaj o czym marzysz mogłabym się skusić, choć e-booków i tak nie lubię ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Niestety an te pozycje nie skuszę się z powodu formatu. Mimo, że zapewniasz, iż Ciebie książki wciągnęły, chociaż były w formie e-booka, to ja jestem pewna, że bym nie przebrnęła. Czytnika nie mam, a przy komputerze męczę się niemiłosiernie.

  OdpowiedzUsuń
 12. serdecznie zapraszam na mn na second-live-books.blogspot.com
  Byłabym wdzięczna za informacje, czy mam powiadamiac o nn, bo wiem, że niektórzy (tak jak ja) mają listy, które same się aktualizują...;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Raczej się nie skuszę, to nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje wszystkim komentującym:):*