piątek, 6 kwietnia 2012

Marcel Pagnol - Czas tajemnic

Autor: Marcel Pagnol
Tytuł: Czas tajemnic 
Wydawnictwo: Esprit
Opis książki: Beztroskie lato, niezapomniany zapach tymianku i lawendy, majestatyczny cień Taoume: pozornie w życiu dorastającego Marcela niewiele się zmieniło, a jednak... Jego ukochany przyjaciel Lili nie może już całymi dniami wędrować z nim po wzgórzach wśród ogłuszającej muzyki cykad, ponieważ pomaga w pracy swojemu ojcu. Zaś sam Marcel poznaje Izabellę - i przeżywa swoje pierwsze młodzieńcze zauroczenie. Tymczasem wielkimi krokami zbliża się nowy rok szkolny - Marcel ma rozpocząć naukę w liceum i jako ambitny młodzieniec chce przynieść chlubę ojcu - nauczycielowi. Nie spodziewa się jednak, jak trudno będzie wdrożyć się w nowe zasady - i nauczyć się je łamać bez ponoszenia kary...
Ocena: 5/6


Z książkami Marcela nie miałam jeszcze nigdy wcześniej styczności, więc podchodziłam do całej książki dość sceptycznie - a niepotrzebnie. Autor idealnie wpasowuje się w kanon lekkich i zabawnych książek, gdzie głównym wątkiem są perypetie młodego chłopca.

Książka opowiada historię pewnego chłopca - Marcela mieszkańca małej wsi prowansalskiej, nastolatka który właśnie rozpoczyna naukę w liceum. Jednak mimo ambicji, nie chce rezygnować z beztroskiego życia - choć w pewien sposób zostaje do niego zmuszony. Jego najlepszy przyjaciel Lili nie może już wędrować z nim tak często jakby obaj tego chcieli, wszak młodzieniec zaczął pomagać w pracy swojemu ojcu. Na szczęście Marcel na swojej drodze spotyka Izabellę, najładniejszą dziewczynę jaką kiedykolwiek widział a do tego z domu szlacheckiego. Teraz zaczyna on nowy etap życia, który niestety szybko się kończy, gdyż szkoła sama do niego nie przyjdzie.

"Czas tajemnic" to trzecia już powieść z serii "Wspomnienia z dzieciństwa". Niestety nie miałam okazji jeszcze zapoznać się z poprzednimi - źle spojrzałam, nie doczytałam i zamiast prosić o numer jeden dostałam numer trzy. Ale to nic, z łatwością wciągnęłam się w świat przedstawiony oczami Marcela i mogłabym pozostać w nim na bardzo długo. Bohater to niesamowita osobowość pełna energii, sprzeczności i pałeru do życia, natomiast jego wybranka Izabella to typowa wredna zołza jakich teraz pełno. Jak ich miłosna historia się potoczy? Musicie się osobiście przekonać.

Książka jest pełna humoru, barwnej akcji i nietuzinkowych opisów, dzięki którym tak łatwo jest wniknąć w klimat historii. Łatwy język, jakim posługuje się autor trafia do każdego czytelnika i prowadzi go jednym torem przez całą lekturę. Czyta się łatwo i przyjemnie z małymi przerwami na przemyślenia i dostrzeżenie różnic w naszym życiu, a życiu bohatera. 

Warto wspomnieć też o pięknym wydaniu. Oprawa graficzna - delikatna i subtelna, ale z przesłaniem ukazuje rąbek historii. Widoczna i klarowna czcionka, z ozdobionymi stronami na pewno wpływa jakościowo na czytanie. Wydawnictwo wykonało kawał dobrej roboty.

Zdecydowanie polecam. Jest to idealna pozycja na chwilę relaksu, po zabieganym dniu czy stresujących chwilach w szkole. Z kubkiem gorącej herbaty przeniesiemy się na wieś by razem z Marcel przeżywać wzloty i upadki, pierwsze zauroczenia i pobyt w liceum.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Esprit za co serdecznie dziękuję.

16 komentarzy:

 1. Właśnie skończyłam czytać tę książkę i mi również przypadła do gustu. Najbardziej podobała mi się lekka, sielska atmosfera powieści.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tego autora mam książkę ,,Żona piekarza'', ale jeszcze jej nie czytałam. Jak tylko to uczynię i przypadnie i ona do gustu, to chętnie poznam i ,,Czas tajemnic''.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książkę czytałam całkiem niedawno i zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam pierwszą część, po drugą również mam zamiar się zabrać ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Skoro idealna na oderwanie się od szkoły to chyba właśnie jest książka dla mnie;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chciałam wybrać tę książkę od wydawnictwa (okładka bardzo mi przypomina serię o Mikołajku, która bardzo dobrze mi się kojarzy :)) jednak nie zdecydowałam się właśnie ze względu na to, że jest to już 3 część. Jeśli jednak będę miała spotkam się ze wcześniejszymi tomami to z chęcią przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ta powieść wydaje się naprawdę ciekawa. Lubię czasem przeczytać takie "dziecięce" lektury, więc pewnie i na tą się skuszę. ;)
  Wesołych świąt!

  OdpowiedzUsuń
 8. Właśnie czytam tę książkę i myślę, że będę miała podobne zdanie ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. brzmi ciekawie, ale ja chyba zacznę od pierwszej części :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ojj chciałabym, ale pierwszą część :) Pagnol wszędzie chwalony, trzeba się zabrać :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam pierwszą część i "Żonę piekarza" tego autora. Obie bardzo mi się podobały, a szczególnie ich klimat :)

  OdpowiedzUsuń
 12. No i oczywiście po tą też zamierzam sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 13. Na pewno zacznę od pierwszej części.

  OdpowiedzUsuń
 14. Również bardzo lubię tę książkę. A inne zdecydowanie polecam:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie czytałam książek napisanych przez tego autora, jednak zachęciłaś mnie w 100%. No i ta okładka... kojarzy mi się z dzieciństwem oraz taką bajką o przygodach królików. Mhmm...

  OdpowiedzUsuń
 16. Ta książka to teoretycznie numer trzy, ale w Polsce dwie pierwsze części zostały wydane jako jedna książka - Chwała mojego ojca. Zamek mojej matki - bardzo polecam! Uwielbiam Pagnola :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje wszystkim komentującym:):*