sobota, 29 września 2012

Barb Karg i inni - Wampiry. Historia z zimną krwią spisana


Autor: Barb Karg, Arjean Spaite, Rick Sutherland
Tytuł: Wampiry. Historia z zimną krwią spisana
Wydawnictwo: Septem
Opis książki: Spór o istnienie wampirów jest wiecznie żywy -  podobnie jak one same. W XIX wieku wiara w wampiry i wilkołaki była niezachwiana. Sądzisz, że te czasy minęły? Dlaczego więc saga "Zmierzch" wciąż wywołuje szybsze bicie serca i rumieniec ekscytacji na twarzy nastolatków? Skąd powodzenie mrocznego "Blade`a"? A Ty - czy w skrytości ciemnej sypialni nie pragniesz przeprowadzić "Wywiadu z wampirem"?
Ocena: 6/6


Wampiry w pigułce? Wszyscy krwiopijcy spisani od A do Z? Bez ściemy? Na (nie)poważnie? Oj tak, tak...w tej książce znajdziecie wszystko. Chociaż czytałam ją z dobre kilka miesięcy temu - ba, nawet wykorzystałam ją do prezentacji maturalnej - wciąż pamiętam emocje jakie towarzyszyły mi podczas czytania. Ekscytacja, ciekawość, zaintrygowanie i wielkie oczekiwania. Cóż, mogę powiedzieć tylko tyle - jest to najlepszy przewodnik po świecie wampirów jaki kiedykolwiek przyszło mi przyswoić. Nie ma skali dla tej książki - jest po prostu nieziemska.

"Wampiry. Historia z zimną krwią spisana" dzieli się na 20 obszernych rozdziałów - które to dzielą się jeszcze na kilka mniejszych, dodatek oraz skorowidz. Słowo "wampir" dzięki tej lekturze nabiera całkiem nowego znaczenia. Przenosząc się w czasie o kilkadziesiąt lat wstecz, poznajemy pierwsze podania o krwiopijcach, ich odmiany oraz sposoby by się ich pozbyć. W dalszej części zapoznajemy się z czasami współczesnymi - typowe wampiry salonowce, wystawne strzygi, kreatywni nieumarli - proszę bardzo, mamy wszystko dokładnie spisane. Na koniec pozostaje pytanie - czy naprawdę, po tym wszystkim co wiemy - nadal chcemy stać się dzieckiem ciemności czy jednak wolimy pozostać tym kim jesteśmy.

TAK - to jest prawdziwe kompendium wiedzy o wampirach. Od pociągająco strasznego Draculi, do nieziemsko przystojnego Edwarda podróżujemy śladem wampirów przez piękne kilkaset stron. Muszę przyznać, że do takiej książki to aż chce się wracać. Przeczytałam ją już jakieś 4 razy i wciąż towarzyszą mi te same emocje, chociaż wiem już co będzie na następnej stronie. Styl w jakim piszą autorzy, język jakim się posługują jest nad wyraz plastyczny, elastyczny, młodzieżowy i bardzo zabawny - w poważne kwestie zostają wtrącane śmieszne anegdoty, zabawne porównania czy (nie)umiejętnie dobrane słowa - dzięki temu efekt czytelniczy jest wręcz powalający. Jednym słowem - kawał zajebiście dobrej prozy z najwyższej półki.

Coś co wywarło na mnie ogromne wrażenie to wiedza autorów oraz ich sposoby na zdobycie faktów dotyczących wampirów. Naprawdę, chylę czoła przed nimi. Odwalili kawał dobrej roboty. Świetne połączenie typowych informacji z kulturą, filmem jak i książką idealnie wpasowywało się w ogólną treść książki, przez co samo przyswajanie wiedzy wampirycznej było czystą przyjemnością, a poszerzanie horyzontów na linii "krwiopijca i jego świat" - nieziemską przygodą.

Kolejny plus to piękne wydanie - proste, ale niesamowicie mroczne i klimatyczne. Nie przekombinowane, ale po prostu wyraziste. W środku - ideał. Widoczna czcionka, zero błędów ortograficznych czy stylistycznych. No czy można chcieć czegoś więcej? Ahhh...nie mogłabym nie wspomnieć też o spisie co lepszych filmów o wampirach. Na kilkunastu stronach znajduje się lista filmów - ważnych bądź mniej, o tematyce wampirycznej. Wspomnę też, że jest również spis książek wartych uwagi. No, teraz jest idealnie.

Podsumowując: jest to książka którą powinien przeczytać każdy - czy to fan wampirów czy też ich przeciwnik. Na kartach naszej historii wampiry odcisnęły trwały ślad który ciągnie się aż do czasów współczesnych. Rola krwiopijców, dzieci mroku, postrachów nocy jest nierozerwalnie połączona ze światem literatury czy filmu. I nie jest to tylko sezonowa afera. Nie, nie...wampiry udowodniły, że mogą rządzić światem przez bardzo długi, długi czas, a zejście z piedestału jest wręcz niemożliwe. Dlaczego? No właśnie, dlaczego? Co sprawia, że są tak bardzo popularne? Jakie są ich słabe strony? Czym nas przyciągają, czym nas mamią? Chcecie poznać odpowiedzi na te, i więcej pytań? Nie zwlekajcie, łapcie za tę książkę i zaczytujcie się w niej bez opamiętania tak jak ja to zrobiłam już kilka razy. Polecam serdecznie.

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Septem za co serdecznie dziękuję.
Książkę można nabyć w sieci księgarni Gandalf:

15 komentarzy:

 1. mam sentyment i słabość do wszystkiego, co związane z wampiryzmem
  zatem choćby z samej ciekawości przejrzałabym tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O jako wampiro-fanka o ile istnieje takie określenie ;p z przyjemnością zaczytałabym się w tej książce !

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem fanką krwiopijców :-) dlatego chętnie zapoznam się z tą pozycją jeśli tylko wpadnie w moje ręce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie miałam jej w planach, ale... zachęciłaś mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wampiry to napewno nie dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie pozostaje mi nic innego, jak zacząc jej szukac :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale mnie zachęciłaś do przeczytania ;)
  Pozdrawiam! :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Książki o wampirach lubię, ale o ich historii i genezie raczej mnie nie pociągają :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Wampiry - zdecydowanie nie dla mnie.
  Chociaż wiedziałabym komu tę książkę polecić...:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Hmm, przeczytam, ale kupować raczej nie będę. Poszukam w bibliotece. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Książki o wampirach ostatnio są bardzo modne ;) zwłaszcza wiadoma jaka saga, czasem jednak wydaje mi się ,że przez nią są pominięte te lepsze ;)
  A co do książki może się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Te wampiry zaczynją mnie powoli denerwować :/

  OdpowiedzUsuń
 13. Jak fantasy nie lubię, tak ta pozycja wydaje mi się interesująca. Choć z drugiej strony podzielam zdanie Blueberry - trochę za dużo tych wampirów wszędzie.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje wszystkim komentującym:):*