wtorek, 11 września 2012

Steve Santagati - Podręcznik obsługi faceta


Autor: Steve Santagati
Tytuł: Podręcznik obsługi faceta.
Wydawnictwo: Sensus
Opis książki: Uwaga! Książka zawiera informacje, których wolałabyś nie znać, ale w żadnym razie nie możesz sobie na to pozwolić! Dałabyś się pokroić, żeby dowiedzieć się, co on naprawdę o Tobie myśli? Zastanawiasz się, co zrobić, żeby stracił dla Ciebie głowę? Nic prostszego. Możesz go zdobyć, owinąć wokół dowolnego palca, wyjść za niego za mąż, a nawet sprawić, by się zmienił i bardziej zaangażował w Wasz związek. Instrukcja obsługi mężczyzny zajmuje ponoć nie więcej niż jedną stronę. Tak przynajmniej głosi powszechny pogląd. 
Ocena: 6/6


"Kobiety są z Wenus. Mężczyźni są z Marsa." - mówcie co chcecie, ale to stwierdzenie najtrafniej określa to jacy jesteśmy różni. Inne planety, inne światy, inne punkty widzenia i zachowania...jednym słowem: nieznane po obu stronach. I chociaż to my, kobiety uważane jesteśmy za niezrozumiałe stworzenia - weź tutaj rozkmiń co facet miał na myśli.

Steve Santagati w swojej książce "Podręcznik obsługi faceta" wprowadza nas w umysł potencjalnego kandydata na przyszłego chłopaka. W obszernej, sześcioczęściowej i wielorozdziałowej prozie zapoznaje nas mniej więcej z typowym mózgiem i punktem widzenia faceta. Większość podręcznika kręci się wokół tematu: "Dlaczego my kobiety, kochamy bad boyów" i tego się trzyma. No właśnie, dlaczego? Oni łamią nam serca, są powodem naszych łez, upadków, rozchwiań emocjonalnych, problemów...a mimo to lgniemy do nich jak ćmy do światła. Pociągają nas, pakują w kłopoty, dają moc adrenaliny - wszystko to czego nie możemy dostać od grzecznych i poukładanych chłopców. Jak racjonalnie wyjaśnić nasze zapędy? Czy można przelotnym spojrzeniem uwieść mężczyznę? Co nam wypada, a czego kategorycznie robić nie powinnyśmy? Na te i inne pytania odpowiedź można znaleźć w tej książce.

Powiem szczerze, że bardzo sceptycznie podeszłam do tej lektury. Jak dla mnie nie istnieje coś takiego jak książka o facetach/kobietach która pozwoli rozwiązać problemy niezrozumienia. Rozwiązać może i nie rozwiąże, ale przybliżyć nas może do punktu zwrotnego. I tak właśnie jest tutaj. Pełna ironii, dobrego humoru i cennych wskazówek książka, jest świetną pozycją nie tylko dla kobiet ale i mężczyzn. Sam fakt, że do kobiet przemawia facet jest już czymś nowym - tak wie, były już podobne poradniki, ale tutaj autor przeszedł sam siebie. Wyciągając wnioski z własnych prób i błędów, dwudziestokilkuletniego stażu praktycznego z kobietami z całą pewnością może nam powiedzieć wiele - nam wszystkim. Nie jest to typowy poradnik w którym znajdziemy zdania typu: "Zrób tak i tak, a on/ona będzie twój." Nie, nie...tutaj do wszystkiego dochodzimy sami, a Steven tylko delikatnie kieruje nas w odpowiednią stronę.

"Podręcznik obsługi faceta" przeczytałam w jeden dzień już jakiś czas temu, a do tej pory zostało mi w głowie bardzo wiele. Złote myśli, ubrane w proste i lekkie słowa - ok, z nutą dobitności kamuflują się w umyśle i wychodzą kiedy trzeba. Książka napisana jest zrozumiałym językiem, takim by trafiła do każdego. Krok po kroku przechodzimy z punktu A do punktu B. Muszę też przyznać, że jest to jedna z najlepszych książek "poradników" jakie miałam okazję czytać. Misz masz dla kobiet, przedstawiony oczami mężczyzny - super, naprawdę super.

Podsumowując: polecam każdemu. Oczywiście, rozumiem - "Poradnik - to nic nie wnosi. To jest śmieszne. To bez sensu." - zostawcie takie teksty daleko w tyle. Steve serwuje w swojej książce pozytywny nastrój, dobre rady, pomoc i chęć obalenia stereotypów. Piękne wydanie, dopracowane w najmniejszych szczegółach cieszy oko i sprawia nie małą radość przy czytaniu. Polecam, polecam i jeszcze raz polecam. Dajmy sobie szansę na zrozumienie siebie nawzajem choć w jednym, najmniejszym, małym procencie.

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Sensus za co serdecznie dziękuję.

14 komentarzy:

 1. Może to być interesująca lektura :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Osobiście nie jestem fanką takich poradników, ale po Twojej recenzji ten wydaje mi się ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Raczej nie jest mi taka książka jeszcze potrzebna :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna recenzja:) takiej ochoty mi zrobiłaś, że normalnie muszę przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czasem lubię sięgać po takie poradniki, chociażby po to, żeby przekonać się, że wiem wystarczająco dużo i by zaspokoić swoją ciekawość, która dotyczy relacji damsko-męskich, dlatego nie skreślam tej pozycji - jeśli wpadnie mi w ręce, z pewnością przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przydałby mi się taki poradnik, akurat mam urlop więc z chęcią bym sobie go poczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Niby kobiety trudno zrozumieć... A kto umie zrozumieć faceta? ;D Niektórym moim znajomym przydałby się taki poradnik... Mimo że zwykle unikam poradników, to ten chyba bym przeczytała.;)

  OdpowiedzUsuń
 8. O kurde, fajna książka! Chociaż pewnie należy ją przyjąc z przymrużeniem oka, ale jestem na tak - to może być niezła dawka dobrego humoru ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jeśli kiedyś spotkam to na pewno przeczytam, bo lubię książki z humorem :D
  A od poradników wcale nie stronię ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. z samej ciekawości bym ją przejrzała ;] może lepiej poznałabym swojego męża ;p

  OdpowiedzUsuń
 11. Chciałabym ! Lubię takie pozycje :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Oj przydałby mi się taki podręcznik. :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Muszę się z tą książką zapoznać. Na pewno się przyda.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 14. Oczywiście! Uważam, że takie książki są genialne ;p

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje wszystkim komentującym:):*